Do tej pory wybierając buty – mające zastosowanie przede wszystkim na szlakach – skupialiśmy się na modelach wysokich, sięgających do kostki. Uważaliśmy, że tylko takie modele są jedynymi właściwymi do wyjść w góry. Wszystko zmieniło się, kiedy od marki Chiruca otrzymaliśmy parę w wersji Etnico GTX Surround w ramach akcji #ChirucaExpedition. Jak się z czasem okazało, buty te odnalazły się zarówno na kamienistych szlakach jak i miejskich chodnikach podczas naszego zwiedzania najpierw Zachodniej, a później Północnej Europy w 2021 roku. Jeszcze nigdy w swoim ekwipunku nie posiadaliśmy tak uniwersalnego wyposażenia. Nie spodziewaliśmy się, że kiedykolwiek postanowimy zrezygnować z topornych butów na rzecz tych niższych.

Krótko o wyglądzie Chiruca Etnico GTX

To co szczególnie przyciąga wzrok w Chiruca Etnico GTX Surround to wygląd niezbyt kojarzący się z butami górskimi, choć niewątpliwie podeszwa przypomina do czego buty zostały stworzone. Z całą pewnością nie będą źle wyglądać na szlaku. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że plany zmienią się na zwiedzanie okolic bardziej miejskich, Chiruca Etnico z pewnością się w takich okolicznościach odnajdą. Można pokusić się nawet o wybranie ich na zwiedzanie muzeów lub w czasie kiedy w podróży zostaniemy zaproszeni na imprezę, na której chcielibyśmy zachować nieco bardziej formalny styl.

Podstawa to podeszwa

Ale nie ma co się fiksować na punkcie miejskiego charakteru. To czego oczkuje się od turystycznych butów, to przede wszystkim możliwości założenia ich, gdy planujemy wyjście na szlak. A taką możliwość daje mocna cholewka oraz podeszwa wykonana w technologii Vibram Megagrip zapewniającej doskonałą przyczepność zarówno na suchym, jak i mokrym podłożu.

Podeszwa z bocznymi otworami w środkowej warstwie nadaje nie tylko nowoczesny wygląd obuwia, ale przede wszystkim zapewnia komfort termiczny wewnątrz. To właśnie tam znajdują się kanaliki, przez które przepływa powietrze chłodzące i wentylujące stopę od spodu. Dodatkowo bieżnik posiada poprzeczne żłobienia zapewniające bardziej naturalny ruch stopy. Wykonana z phylonu środkowa część podeszwy doskonale amortyzuje oraz absorbuje ciężar użytkownika. Podeszwa jest bardzo wytrzymała. Sprawdziła się zarówno podczas wycieczek po pustynnych terenach w 30-stopniowych, hiszpańskich upałach, jak i wyślizganych skałach Lofotów w Norwegii.

Małe ale…

Nie ma co ukrywać wad butów i przedstawiać ich w samych superlatywach. To co nie jest zbyt fajne w Chiruca Etnico, to ich przemakalność. Niestety zdaje się, że cholewka fabrycznie poddana impregnacji hydrofobowej niezbyt długo powstrzymuje wodę przed przedostaniem się do wewnętrznych warstw buta. Nie lubimy zbytnio chodzić w deszczowej aurze i staramy się ten czas przeczekać gdzieś pod dachem. Ale szybko po otrzymaniu butów, kiedy zauważyliśmy, że nawet po przejściu przez mokrą trawę czy po przypadkowym wdepnięciu w błoto na przodach butów pojawiają się ciemniejsze ślady świadczące o tym, że woda została lekko wchłonięta przez cholewkę. Wilgoć z kolei przenika do wnętrza co nie jest zbyt komfortowe mając w planach dalsze pokonywanie trasy. Trzeba jednak przyznać, że spodziewaliśmy się dłuższego działania fabrycznie nałożonej warstwy hydrofobowej. Kiedy podróżuje się w samochodzie przez większą część roku nie ma zbyt wielu możliwości szybkiego wysuszenia butów. Dlatego mokre wnętrze szczególnie zapadło nam w pamięci.

Chcąc zaopatrzyć się w buty Chiruca trzeba przygotować się na to, że model Etnico nie będzie dobrym wyborem dla osób, które planują zwiedzanie bardziej mokrych terenów czy przewidują deszczową aurę. Może się bowiem zdarzyć, że buty nie zdążą wyschnąć przed kolejnym wyjściem w trasę.

Druga wada związana jest nieco z ich zaletą. W związku z tym, że w butach zastosowano technologię Surround opracowaną na wyższe temperatury użytkowania powoduje, że nie jest to model nazbyt ciepły. Już przy 5 stopniach Celsjusza stopy marzną. I niewiele udaje się ugrać zakładając grubsze skarpetki. W naszym wypadku doskonale sprawdzały się w hiszpańskich, wyższych temperaturach, niż we wrześniu na dalekiej Północy. Ten model Chiruca zwyczajnie lepiej odnajdzie się w cieplejszych krajach, gdzie temperatury rzadko spadają do niskich wartości.

Czy warto?

Chcąc zainwestować w uniwersalne buty, które znajdą zastosowanie zarówno na górskiej ścieżce, jak i chodnikach większych miast warto rozważyć Chiruca Etnico GTX Surround. Podróżując podobnie jak my przez większą część roku nie można pozwolić sobie na noszenie przy sobie pękatej walizki. Aby zwiększyć komfort podczas zwiedzania kolejnych krajów postawiliśmy przede wszystkim na szeroki wachlarz zastosowań zabieranych przez nas rzeczy. Jak się okazało, opisywany powyżej model butów Chiruca idealnie wpisał się w naszą filozofię. Etnico będzie niewątpliwe dobrym zakupem, jeśli oczekuje się od swego ekwipunku wielozadaniowości.