2018

Rowerowa wyprawa z Polski do Grecji i z powrotem

Udany pobyt w Gruzji oraz szczęśliwe i bezproblemowe przejechanie Wschodniego Szlaku Green Velo popchnęło nas do organizacji największego na tamten moment projektu. Zdecydowaliśmy się spróbować swoich sił i przejechać z Polski do Grecji i z powrotem na rowerach.

Był to odważny według nas krok. I bardzo nam potrzebny. Po raz pierwszy mogliśmy sprawdzić się, poznać nasze uczucia jakie się pojawiały w nas kiedy przekroczyliśmy okres sześciu tygodni w podróży. Nigdy wcześniej nie mieliśmy możliwości bycia w trasie dłużej. Dowiedzieliśmy się co to kryzys i zmęczenie, niechęć do dalszej jazdy, pokonywania kolejnych kilometrów. Niejednokrotnie przekraczaliśmy własne granice wytrzymałości. I przekonywaliśmy się, że to co było dla nas barierą nie do przebicia, było jedynie małą przeszkodą. Tych pozornych zapór mieliśmy zniszczyć wiele przez tygodnie jazdy najpierw na południe, a w końcu na północ, w czasie powrotu do domu.

Ale ta wyprawa to nie tylko słabe dni. To też wiele momentów euforii, nieprzebrane ilości radości i szczęścia. Uczucie wolności i niezależności. Byliśmy sobie samym okrętem i kapitanem. I bardzo się nam to podobało. Żadna poprzednia wyprawa nie dała nam tylu dowodów na to, że świat stoi przed nami otworem. Że wystarczy wymyślić sobie jakiś cel i po prostu do niego dążyć.

Podczas jazdy z Polski do Grecji i z powrotem pokonaliśmy 5750 km. W trasie byliśmy od kwietnia do września. I nic byśmy w tej wyprawie nie zmienili.

Przygotowania do tej podróży nie różniły się zbytnio od tych jakie musieliśmy przedsięwziąć przed poprzednimi podróżami. Nowością stało się dla nas rozpoczęcie współpracy z markami. W życiu każdego blogera podróżniczego moment, gdy po raz pierwszy pisze do jakiejś firmy maila z propozycją objęcia patronatu nad wyprawą jest kamieniem milowym. My czuliśmy, że taki krok jest niezbędny, by stać się profesjonalną marką i móc pozwolić sobie w przyszłości na kolejne długie podróże bez obaw o brak funduszy.

Patronatem podczas rowerowej wyprawy przez 13 krajów Europy Południowej objęli nas:

  • Crosso – producent sakw rowerowych;
  • Forza Sport – producent odzieży dla sportowców, w tym także kolarzy;
  • PowerBUG – producent ładowarek rowerowych, dających możliwość poboru prądu z prądnicy w piaście;
  • Planeta Młodych – firma ubezpieczeniowa oferująca zabezpieczenie zdrowotne dla osób podróżujących po świecie.

Po raz pierwszy udzieliliśmy wywiadów w lokalnych rozgłośniach radiowych czy gazetach. Nasze relacje z podróży pojawiały się w czasie naszej wyprawy w lokalnym tygodniku.

Te wszystkie działania przed i w czasie wyprawy sprawiły, że zyskaliśmy pewność siebie. I byliśmy spragnieni kolejnych, jeszcze większych projektów.