Planujesz wypad do Wrocławia? Może szukasz inspiracji i chcesz wiedzieć, co można zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska? A gdyby dało się przy tym jeszcze zaoszczędzić? Byłoby super, prawda? Zapraszamy do przeczytania poniższej wyliczanki, by sprawdzić jakie miejsca warto odwiedzić i kiedy to zrobić by pieniądze zostały w portfelu.

1. Muzeum Współczesne Wrocław

Mieści się w charakterystycznym schronie przy placu Strzegomskim pod numerem 2a. Budowla powstała pod koniec II Wojny Światowej, w 1942 roku. Po kilku dekadach została przerobiona na przestrzeń wystawienniczą. Obecnie w MWW oglądać można dzieła międzynarodowej sztuki współczesnej oraz tej związanej z lokalnymi artystami z drugiej połowy XX wieku.

www.podrozezklasa.pl

Szczegóły i aktualności znajdziesz pod adresem www.muzeumwspolczesne.pl ale najważniejszą informacją jest najpewniej to, że Muzeum zwiedzisz za darmo w każdy czwartek.

2. Galeria Neon Side

Pisząc o współczesności nie może zabraknąć miejsca, w którym zgromadzono dziesiątki wyjątkowych reklam. Galeria mieści się w miejscu, gdzie niegdyś swoją siedzibę miało przedsiębiorstwo Reklama produkujące neony. A jeśli nie orientujesz się w dawnej topografii miasta, to dodamy, że Galeria Neon Side mieści się w podwórku przy ulicy Ruskiej. Dlaczego warto tam przyjść? To urokliwe miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia wieczorami rozświetla się światłem kilkudziesięciu neonów zebranych przez fundację Neon Side, która kolekcjonuje zabytkowe świecące reklamy i nie pozwala im zgasnąć.

www.go.wroclaw.pl

Zainteresowany? Wpadnij tam i na facebookowy profil Galerii – www.facebook.com/neonside

3. Galeria Dizajn

Pozostajemy w klimacie nowoczesności. Galeria przy ulicy Świdnickiej 2-4 to jedno z takich miejsc we Wrocławiu, gdzie gromadzą się twórcy powiązani z szeroko pojętym tematem projektowania. Dizajn regularnie organizuje warsztaty, panele dyskusyjne z artystami z całego świata oraz wystawy kuratorskie. Z galerią związani są wydawcy książek, broszur, czasopism, ale również twórcy plakatów. I co ważne – na wszystkie organizowane w Dizajnie wydarzenia wejście jest bezpłatne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Galerii: www.bwa.wroc.pl.

4. BWA Awangarda

Mieszcząca się przy ulicy Wita Stwosza 32 galeria jest największą we Wrocławiu. Śmiało można powiedzieć, że jeśli chodzi o renomę, to BWA jest wyjątkowym wyróżnieniem dla artystów, którym uda się zawiesić swoje prace na jej ścianach. Odwiedzający mogą oglądać najnowsze zjawiska z dziedziny sztuki współczesnej i uczestniczyć w wielu warsztatach, spotkaniach autorskich czy innych wydarzeniach. Szczegóły dotyczące aktualnych ekspozycji i imprez znajdziesz pod adresem: www.bwa.wroc.pl, ale to co najbardziej pewnie Cię interesuje to fakt, że odwiedzić BWA za darmo możesz w każdą środę.

www.go.wroclaw.pl

5. Pawilon Czterech Kopuł

Powoli wkraczamy w nieco starsze klimaty. Ale żeby zbyt szybko nie zatracić się w nich, proponujemy Ci odwiedzenie jednej z najciekawszych modernistycznych budowli we Wrocławiu. Pawilon Czterech Kopuł to z całą pewnością perełka Wrocławia. Jest częścią kompleksu wystawienniczego Hali Stulecia, a od 2006 roku znajduje się również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie w Pawilonie można podziwiać kolekcję polskiej twórczości współczesnej.

www.rynekisztuka.pl

Informacje na temat kolejnych wystaw możesz znaleźć na stronie www.mnwr.pl. Ale zarezerwuj sobie wtorek – wtedy oglądnięcie ekspozycji pod kopułami przy ulicy Wystawowej 1 nie będzie wymagało wyłożenia ani jednej złotej monety.

6. Muzeum Pana Tadeusza

Jeśli chodzi o polską twórczość, to nie może zabraknąć w wykazie Muzeum Pana Tadeusza mieszczącego się na Rynku pod numerem 6. Kilkaset eksponatów, ponad sto prezentacji multimedialnych i kilkanaście sal wystawienniczych. To wszystko po to, by jedyny istniejący rękopis “Pana Tadeusza” miał godną otoczkę. Do tego dochodzą starodruki, manuskrypty, rzeźby i przedmioty codziennego użytku oczywiście nieodłącznie związane z tym jegomościem.

www.go.wroclaw.pl

Jesteś chętny na wizytę u Pana Tadeusza? Muzeum przygotowało dobrą ofertę dla większych grup. Decydując się na bilet rodzinny płaci tylko jedna osoba (40 złotych), a pozostałe pięć wchodzi za darmo. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by grupa miała w swych szeregach przynajmniej jedną osobę . Więcej informacji znajdziesz pod adresem: www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl.

7. Ostrów Tumski

Wiedziałeś, że Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia? Jej zabytkowa zabudowa cudownie współgra z romantyczną aurą. Nic dziwnego, że stanowi prawdziwą wizytówkę stolicy Dolnego Śląska. Archikatedra św. Jana Chrzciciela, pomnik św. Jana Nepomucena, pałac arcybiskupi czy Most Tumski. To tylko ułamek tego co zobaczysz spacerując po Ostrowie Tumskim.

www.go.wroclaw.pl

Szczegóły dotyczące innych miejsc wartych zobaczenia znajdziesz na www.visitwroclaw.eu.

8. Muzeum Archeologiczne

Wrocławskie Muzeum Archeologiczne (ulica Antoniego Cieszyńskiego 9) jest jednym z najstarszych i najciekawszych instytucji w mieście. Powstało ponad dwa stulecia temu gromadząc bogate zbiory prywatne. Dzisiaj jest jednym z siedmiu działających przy Muzeum Miejskim Wrocławia i oferuje kilka wystaw stałych. Zwiedzając je możesz poznać dzieje stolicy Dolnego Śląska od epoki kamienia, poprzez epokę brązu, żelaza czy okres średniowieczny.

Pod adresem www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl znajdziesz aktualności, ale już teraz możemy podpowiedzieć Ci, że wstęp na wystawy stałe jest darmowy.

9. Muzeum Miejskie Wrocławia

Wspomnieliśmy o Muzeum Miejskim Wrocławia w poprzednim punkcie. Teraz czas dodać, że do głównego gmachu można wejść bez opłat i zobaczyć szczególnie rozchwytywaną wystawę stałą: “1000 lat Wrocławia”. Czy może być lepsze miejsce, by poznać dzieje miasta? Z ekspozycji korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy chcą nieco lepiej przyjrzeć się historii stolicy Dolnego Śląska.

Sprawdź koniecznie, czy nie przybyła jakaś darmowa wystawa pod adresem: www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl.

10. Dach Domu Handlowego Renoma

Kończymy to zestawienie dosyć nietypowo. Gmachu galerii Renoma przedstawiać nie trzeba. Każdy kto był na ulicy Świdnickiej i mijał numer 40 nie mógł nie spostrzec futurystycznej bryły budynku. A teraz czas na niespodziankę: w zrewitalizowanej galerii da się nie tylko zrobić zakupy. A jakże! Wdrapując się na najwyższy punkt budynku, dostaniesz się na na ogromny parking, który jednocześnie pełni rolę tarasu widokowego. Wejdziesz na niego zupełnie za darmo i będziesz mógł rzucić okiem na panoramę Wrocławia. Przyznaj, że nie patrzyłeś na Renomę w ten sposób.

www.go.wroclaw.pl

Przy okazji sprawdź stronę www.renoma-wroclaw.pl by dowiedzieć się, czy w galerii będą organizowane w najbliższym czasie jakieś imprezy. Może połączysz w ten sposób zachwycanie się widokiem Wrocławia z wysokości i przy okazji coś wygrasz?

Daj znać, czy któryś z powyższych punktów już widziałeś? A może masz zamiar odwiedzić każde polecane przez nas miejsce? Koniecznie o tym napisz. Jeśli masz swoje ulubione i co najważniejsze darmowe miejscówki, podziel się nimi w komentarzu. Poszerzymy wspólnie to zestawienie, by stworzyć dłuuugą listę wrocławskich atrakcji nie uszczuplających portfela. Z góry dziękujemy za wszystkie propozycje.

Nie zapomnij polubić nas na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Dzięki temu nie przegapisz kolejnych inspirujących artykułów i pozostaniesz na bieżąco.

Przypominamy, że możesz wspierać EkstraMisję i zbliżające się wyprawy. Jeśli chcesz postawić nam wirtualną kawę albo dwie, zapraszamy do sprawdzenia naszego profilu na Patronite. Zachęcamy do dorzucania swoich pięciu złotych do skarbonki;)