Nie masz pomysłu na spędzenie weekendu? A gdyby tak wybrać się w małą wycieczkach po najciekawszych zabytkach techniki? Poniżej znajdziesz inspirację co odwiedzić i gdzie pojechać? Czytaj dalej!

Kolejowy most zwodzony nad Regalicą

fot. pomorskikrajobrazrzeczny.pl

 

Jest jedynym tego typu mostem w Polsce i jedynym z napędem mechanicznym w Europie, który 
działa i ma się dobrze. Powstał w 1877 roku i był częścią projektu mającego połączyć Wrocław ze Szczecinem (linią nr 273). Wówczas był to most obrotowy. Dopiero po modernizacji w latach 1933-35, dzięki zastosowaniu przeciwwagi, stał się mostem zwodzonym. W 1945 roku podczas odwrotu wojsk niemieckich, podobnie jak inne mosty w Szczecinie został wysadzony. Odbudowano go w 1949. Dzisiaj ta ponad 262 metrowa przeprawa jest gratką dla miłośników historii kolejnictwa, choć nie tylko. Most zaliczył mały epizodzik aktorski w czasie swego istnienia. W 2003 był głównym tematem krótkometrażowego filmu “Most” nominowanego w rok później do Oscara. Może warto wpisać go w plan podróży przez miejsca ukazane w filmach?

Gliwicka radiostacja

 

fot. obiektywnieslaskie.pl

Nad Gliwicami wznosi się ponad stumetrowa, drewniana wieża. Jej początki sięgają roku 1925, kiedy to w mieście wybudowano radiostację mającą na celu retransmisję programu wrocławskiej rozgłośni – Reichssender Breslau. Samą konstrukcję wniesiono dekadę później i trzeba przyznać, że jej wysokość – 111 metrów – robi wrażenie. Dzięki nadajnikowi sygnał z Wrocławia docierał w dalekie rejony Górnego Śląska, a w nocy program słyszalny był w całej Europie oraz w części Azji i Ameryki Północnej. Do złożenia wieży posłużyło kilkanaście tysięcy mosiężnych śrub i kilka ton drewna modrzewiowego. Niedaleko nadajnika mieści się budynek radiostacji, w którym zlokalizowany został jeden z oddziałów Muzeum w Gliwicach. Ekspozycja zawiera wiele zabytkowych urządzeń stacji, a także prezentuje jego świetnie zachowane wyposażenie. Dla odwiedzających przygotowano również film dokumentalny o rzekomym ataku polaków na stację, tzw. prowokacji gliwickiej z 31 sierpnia 1939 roku. W latach powojennych radiostacja służyła jako “zagłuszarka” sygnału Radia Wolna Europa. Warto dodać, że wieża z nadajnikiem jest najwyższą konstrukcją drewnianą na naszym kontynencie.

Katowickie Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

fot. fakt24.pl

Komputery stały się już elementem nieodzownym w naszym życiu. Dlaczego więc nie poznać ich historii od podszewki? Warto odwiedzić Muzeum Komputerów chociażby ze względów na walory edukacyjne. Ekspozycja pokazuje, jak olbrzymi postęp dokonał się w świecie techniki w ciągu zaledwie 40 lat. Zmiany które w tym czasie zaszły odpowiadają bowiem kilku wiekom postępu architektury. Wystawa obejmuje niemal cztery tysiące eksponatów. Ponad 550 komputerów pokazuje ewolucję tego urządzenia. Wiele z tam obecnych działa do dzisiaj, dzięki czemu odwiedzający mogą zobaczyć, jak niegdyś pracowano na archaicznych dziś programach. Wraz z przewodnikiem goście odbędą dwugodzinny spacer nie tylko po salach gromadzących sprzęt komputerowy, ale dla wielu będzie to również czas, kiedy łezka zakręci się w oku na myśl o swoim pierwszym pecetem.

Stara Fabryka w Bielsku-Białej

fot. muzeum.bielsko.pl

Od 1951 roku miasto Bielsko-Biała jest formalnie połączone. Jednak rozdzielone wcześniej rzeką śląskie miasto Bielsko i małopolskie Biała łączył od XVI wieku rozwój włókiennictwa. Proces ten został udokumentowany w Starej Fabryce. W obiekcie można zobaczyć maszyny i urządzenia związane z tą gałęzią przemysłu – niezwykle ważnym, gdyż w latach 1918 a 1939 miasto nazywano śląskim Manchesterem. Ekspozycja zlokalizowana jest w dawnej fabryce Büttnerów.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

 
fot. slaskie.pl

Na koniec coś dla mających nieco więcej czasu. Szlak liczący ponad 470 kilometrów dostarczy wrażeń i pomysłów na nawet kilka wyjazdów. Interesując się turystyką industrialną nie można pominąć tej pozycji. Trasa biegnie od Częstochowy aż do Żywca i przebiega przez 42 obiekty – browary, sztolnie, kopalnie czy kolejki wąskotorowe. To też liczne muzea. Co ciekawe, zabytki na trasie szlaku zostały wpisane na listę dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Wśród miejsc godnych odwiedzenia, znajdują się również te opisane powyżej. Nie zabrakło również odwiedzonych już przez nas i opisanych na łamach EkstraMisji. Poświęć kilka chwil, by wrócić do nich lub zapoznać się z nimi.

Spodobał ci się ten artykuł? Podziel się nim na Facebooku, Twitterze, Instagramie. Zostaw serduszko, like lub plusa. Jeśli chcesz zaproponować jakieś miejsce związane z techniką, które po prostu trzeba zobaczyć, podziel się nim w komentarzu. Śledź EkstraMisję na jej fanpage’ach, aby nie przegapić kolejnych wpisów.