Pomimo wielkiej chęci bycia w podróży cały czas nie zawsze możemy pozwolić sobie na wyjazd. W takich momentach przychodzą nam na ratunek różne sposoby mające na celu oderwania nas od otaczającej rzeczywistości i przeniesienia do miejsc odległych mniej lub bardziej.

Taką możliwość daje nam choćby YouTube i kanały naszych ulubionych podróżników. Musimy przyznać, że oglądamy je niemal nałogowo i wyczekujemy nowych odcinków każdego dnia. YouTube skutecznie zastępuje nam Netflixa (którego zresztą założyliśmy dopiero na początku 2020 roku), a kanały podróżników – seriale. Zapewne trafi się kilka osób, dla których spędzanie choćby kilkunastu minut na YouTube będzie jedynie stratą czasu, ale dla nas każdy film jest inspirujący i daje wiele pozytywnej energii. Szczególnie gdy nie mamy perspektywy na rychły wyjazd w jakieś nowe miejsce.

Przy okazji przeglądania YouTube’a wpadliśmy na pomysł stworzenia listy kanałów, które oglądamy najchętniej. Każdy z youtube’owych twórców przyczynił się w mniejszym lub większym stopniu do podjęcia decyzji o dotychczasowych kierunkach naszych podróży albo tych dopiero planowanych. Mamy nadzieję, że ta lista pozwoli odnaleźć również Wam internetowych twórców-podróżników, którzy zainspirują Was do wyjścia za próg własnego domu.

1. PodróżoVanie

Musimy przyznać, że gdy sprawdzamy co nowego na YouTube liczymy, że Kasia i Łukasz z kanału PodróżoVanie wrzucili jakiś odcinek. Zaczęliśmy ich oglądać jeszcze zanim sami postanowiliśmy kupić samochód i przerobić go na mini kampera. Teraz, gdy jesteśmy bardziej zainteresowani tematyką van life, kanał ten okazał się jednym z najważniejszych dla nas.

Krótka historia długiej drogi do spełnienia marzenia o wolności i podróżach

Oglądając PodróżoVanie dowiecie się, że małżeństwo prowadzące ten kanał rzuciło swe dotychczasowe prace by realizować marzenie o podróżach i wolności. Jest to pierwsza polska para, która żyje na pełen etat w stylu van life i przemierza różne kraje we własnoręcznie stworzonym campervanie.

Niedawno kupili również drugi samochód, który wkrótce stanie się ich nowym domem na kółkach. Dlatego jeśli zastanawiacie się jak zabrać się do przeróbki vana na kampera, lepiej subskrybujcie ich kanał.

2. KamperManiak

Aldonę i Daniela z kanału KamperManiak zaczęliśmy oglądać od 2019 roku. Szybko jednak okazało się, że polubiliśmy ich i Groszka – zielonego VW T4 przerobionego na kampera.

Jak Aldona i Daniel wcielili swój szalony pomysł w życie?

Co nas szczególnie urzekło w ich filmach to naturalność i pewna doza szaleństwa. Uwielbiamy śledzić ich podróże, szczególnie, że nie upiększają ani odwiedzanych miejsc, ani życia w kamperze.

3. Przez Świat Na Fazie

Zaczęło się od szalonego pomysłu napicia się wódki z pingwinami. Jak się później okazało od zachcianki do czynu niewiele musiało minąć czasu. Dawid postanowił wyruszyć do Ameryki Południowej. Korzystając z autostopu i jachtostopu, dostał się na ten kontynent i… oglądnijcie sami, czy udało się mu wcielić marzenie w życie?

Chłopak z Żor zwiedza Świat

Dawid (Faza) – jak sam o sobie mówi – jest „zwykłym chłopakiem z Żor” i polubiliśmy go za pokazywanie świata „okiem zwykłego człowieka”. Udowadnia, że praktycznie każdy może spakować swój plecak i wyruszyć przed siebie. Sposób prowadzenia kanału oraz sama postać Dawida nie przypadnie każdemu do gustu. Faza nie kryje swoich poglądów na różne tematy, nie brakuje również wulgaryzmów. Jednak pomimo takich mankamentów kolejne odcinki oglądamy dosyć chętnie.

4. Kołem Się Toczy

Musimy przyznać, że do filmów Karola z kanału Kołem Się Toczy musieliśmy się przekonać. Na naszej youtube’owej playliście zaczął pojawiać się częściej gdy planowaliśmy przejechać rowerami z Polski do Grecji i z powrotem (filmy z naszej podróży znajdziecie na naszym YouTube – w „Relacjach z podróży„).

Jeden z niezwykłych filmów z serii „Dzień dobry…”

Karola poznaliśmy od strony rowerowej, ale po pewnym czasie dostrzegliśmy, że tworzy on naprawdę piękne i inspirujące do podróży filmy. Jego kanał to nie tylko ładne kadry, ale także porady dla wędrowców.

5. Podróże Busem Przez Świat

Absolutna ikona podróżnicza na polskim YouTube (i nie tylko). Trudno zaprzeczyć, że Ola i Karol są dla wielu ciekawych świata pierwszym źródłem inspiracji czy informacji o kolejnych kierunkach podróży. Są uważani z prekursorów przerabiania starych busów na samochody wyprawowe w Polsce. Zaczęło się w 2009 roku, gdy Karol wraz z bratem i kuzynami kupili starego VW T3, przemalowali go w hippisowskie barwy i wyruszyli na Gibraltar.

Kultowa historia ludzi, którzy udowodnili że podróże niskobudżetowe są możliwe

Twórcy kanału Busem Przez Świat podróżują niskobudżetowo, odwiedzili ponad 60 państw i przejechali 500 000 kilometrów. Może dlatego przypadli nam do gustu. I zapewne polubi ich każdy kto preferuje zwiedzanie świata nie wydając przy tym fortuny. Ola i Karol tworzą ciekawe reportaże oraz tzw. daily vlogi z podróży.

Obecnie, ze względu na sytuację na świecie przenieśli się na Maderę wraz z nowo narodzoną córką. Zaczęli nieco aktywniej wrzucać relacje na Facebooku i Instagramie, ale zapowiadają również kolejne filmy na YouTube.

6. Gdzie Bądź

Tworząc listę inspirujących nas twórców na YouTube nie możemy pominąć kanału Gdzie Bądź. Zońka i Pioter (oraz nierzadko również w towarzystwie drona Dżonsona, którego zresztą niedawno przypadkowo uśmiercili) pokazują świat i swoje podróże w zabawny sposób, nakręcając nas bardzo pozytywnie.

Standardowo, zaczęło się od rzucenia wszystkiego i wyjechania „gdzie bądź” w 2016 roku. Podczas wyprawy dookoła świata zrodził się pomysł na prowadzenie programu „podróżniczo-obyczajowo-rozrywkowego”. I tak, od kilku ładnych lat GdzieBądzie prezentują piękne skrawki Ziemi.

Brak planu to najlepszy plan? Gdzie Bądź odpowiada dlaczego?

Kanał Gdzie Bądź jest chyba jednym z nielicznych na polskim YouTube, który prezentuje taką różnorodność. Znajdziecie tam nie tylko relacje z podróży, ale także poradniki czy… teleturnieje. Jest to zdecydowanie najbardziej radosny i ciekawie zmontowany kanał, który znamy.

7. Kapitan Przyczepa

Kanał Kapitan Przyczepa interesował nas sporadycznie. Do czasu aż kupiliśmy minivana i rozpoczęliśmy jego zabudowę pod mini kampera. Przy kanale Michała przypadkowo zostaliśmy na dłużej. Okazało się, że w czasie gdy my łapaliśmy zajawkę na podróże na czterech kółkach, on był w trakcie sprzedaży swojej przyczepy by rozpocząć własną przygodę z zabudową vana.

Początek przygody z przebudową vana na kampera

Na kanale Kapitan Przyczepa możecie zobaczyć bardzo szczegółowo jak wygląda tworzenie kampera w busie od podstaw. Michał czasami do przesady testował różne rozwiązania, by na końcu wybrać te, które zdaje egzamin najlepiej. Ale to nie jedyne filmy. Wcześniejsze produkcje skupiają się na testach przyczep i sprzętów, relacjach z podróży czy życiu w drodze. Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów wędrówek caravaningowych i nie tylko.

Po zabudowaniu vana w niezbędne do życia elementy ruszył z żoną i synem na podbój Hiszpanii. Dlatego stał się dla nas źródłem wiedzy o aktualnej sytuacji w tym kraju. Niestety nie udało się nam spotkać na trasie (Kapitan po czterech miesiącach wrócił do Polski).

Teraz nadszedł czas by wspomnieć o kanałach, które śledzimy najkrócej. Odkryliśmy je dopiero w 2020 roku i żałujemy, że wcześniej na nie nie trafiliśmy. Ich twórcy są najpewniej nieco mniej kojarzeni z podróżniczą vlogosferą. A szkoda, bo z filmów na kanałach, które wymienimy poniżej można niejednokrotnie wyciągnąć równie dużo przydatnych informacji co z materiałów czołowych twórców-podróżników. Przejdźmy więc do naszych nowych inspiracji na YouTube.

8. Camper Australia Trip

Filmy Ewy i Kamila traktujemy szczególnie, ponieważ pokazywali podróż po Grecji nie tylko od strony pięknych widoków. Ich ponad trzydziestoletni kamper, w którym odkrywali kolejne skrawki świata, psuł się zaskakująco często. W naszym mentalnym wsparciu dla ich wyprawy nie ma nic z chęci poprawienia sobie humoru. Zwyczajnie lubimy ich za prawdę która gości w ich filmach – nie koloryzują, nie upiększają. Pokazują swoją podróż ze wszystkimi urokami – dobrymi i złymi.

Specjalny odcinek z kolejnej awarii – nie jedynej jak się okazało

Obecnie śledzić można ich zmagania z poszukiwaniem kampera w stylu amerykańskim – o wiele większym od dotychczasowego. Dlatego jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają i jak podróżuje się kamperami zza oceanu, to koniecznie śledźcie ich na YouTube.

9. Vincent Van

Ten specyficzny twórca youtube’owy jest żywym przykładem, że da się jeszcze wprowadzić coś niespotykanego do świata współczesnych podróżników. Jego kolorowy van przyciąga wzrok. Pomalowany jest w taki sposób, że trudno oprzeć się wrażeniu iż sam van Gogh maczał przy nim swego pędzla.

Dlaczego Vincent van Gogh zamieszkał w vanie?

Vincent nagrywa od niedawna, ale jest w jego filmach coś miłego dla oka i ucha. Musicie odwiedzić go na jego kanale Vincent Van by przekonać się na własnej skórze, czy ten typ narracji Wam odpowiada. Nam przypasował.

10. Foxes in Eden

Lisy Zosia i Kuba urzekli nas nie tylko sposobem patrzenia na świat, ale również sposobem pokazywania go. Jest w nich bardzo duża doza lekkości i przyjemnie się na nich patrzy.

Zwiastun jednego z najbardziej pozytywnych kanałów

Para, podobnie jak w przypadku innych podróżników udowadnia, że można rzucić dotychczasowe życie i spełniać marzenia. Własnoręcznie zabudowali vana i teraz przemierzają świat ukazując jego różnorodność i piękno. Co najlepsze są jednymi z nielicznych, którzy nie boją się podjąć pracy fizycznej by nieco dorobić w czasie podróży. A to tylko pokazuje, że brak ogromnych funduszy nie powinien być problemem by zwiedzać świat.

Mamy nadzieję, że chociaż kilka kanałów wymienionych powyżej przypadnie i Wam do gustu. My każdego dnia odnajdujemy w nich inspiracje do dalszych podróży. Są dla nas źródłem informacji o kierunkach jakie chcemy obrać albo zwyczajnie stanowią doskonałą odskocznię od codzienności.

Dajcie znać w komentarzach czy śledzicie jakiś twórców na YouTube. Jeśli tak, to jakich? Są dla Was inspiracją czy sposobem na zabicie nudy? Czekamy na Wasze opinie!

Nie zapomnijcie również o śledzeniu naszego kanału – EkstraMisja. Być może i on stanie się dla niektórych z Was źródłem wiedzy czy rozrywki. Tego sobie życzymy.

Zapraszamy także do śledzenia nas na Facebooku czy Instagramie. Dzięki temu nie przegapicie nowości, które pojawiają się na tym blogu.