Zbliżają się wakacje, a ty nie wiesz gdzie się wybrać? Wyjedź w podróż śladami swoich przodków i dowiedz się więcej o swoich korzeniach. To kusząca propozycja czy kolejny chwyt marketingowy biur podróży?


Wybierając kierunek podróży możesz tradycyjnie wziąć do ręki mapę świata lub globus i z zamkniętymi oczami wskazać jej cel. Od niedawna jednak istnieje możliwość skorzystania z usługi DNA Unwrapped. Pozwala ona sprecyzować kierunek wyprawy na podstawie kodu genetycznego podróżnika. Zainteresowany takim wyjazdem otrzymuje zestaw do pobierania próbek. Następnie wystarczy, że pobierze wymaz wewnętrznej części swojego policzka i odeśle próbki do badania. Instytut zajmujący się analizą DNA po około 10-12 tygodniach odsyła wyniki, a w ciągu kolejnych dni przez biuro podróży zostaje przygotowana propozycja wyjazdu. Każdy jest ściśle powiązany z konkretną osobą. Dzięki temu ma się pewność, że wycieczka będzie całkowicie spersonalizowana. Zamiast klasycznych przewodników, wycieczkę nadzorować będzie zespół kulturoznawców, historyków czy archeologów. Dzięki temu, uczestnik wyprawy pozna dokładniej historię swoich przodków. Dodatkowo, korzystając z oferty firm jak GPS Origins zainteresowany może prześledzić trasę migracji swoich nieżyjących już krewnych, by dowiedzieć się skąd właściwie pochodzi. Podróżnik ma również możliwość zatrudnienia genealoga w charakterze przewodnika.
Decydując się na taką spersonalizowaną wycieczkę, musisz ponieść koszt badania DNA – około 170 dolarów. W przypadku, kiedy zdecydujesz się na którąś z proponowanych wycieczek, biuro podróży zwraca połowę tej kwoty. Reszta przebiega jak w standardowym biurze podróży: dostosowujesz parametry wycieczki do swojego budżetu, wybierasz opcje noclegowe – do wyboru np. klasyczny hotel lub (w wersjach luksusowych) prywatna wyspa, itd.
fot. pixbay.com
Osobiście miałbym wątpliwości, czy taka oferta jest rzeczywiście spersonalizowana. Firmy takie jak 23andMe czy Ancestry.com mogą mieć przecież przygotowane kilkanaście propozycji wycieczek. Skąd pewność, że nie dostanę tej samej co jakiś starszy pan z drugiej strony globu? Na stronach biur podróży zajmujących się podróżami na podstawie DNA pełno jest opinii osób, które rzekomo odkryły swoje korzenie w zupełnie nieoczekiwanym miejscu albo okazało się, że są spokrewnione ze znanymi postaciami. Tylko skąd mają pewność?
Jeśli chodzi o mnie, wahałbym się przed wydaniem pieniędzy – zapewne całkiem sporych – na wyprawę, która tak naprawdę może być jedną wielką fikcją. 
Kolejną nurtującą kwestią jest fakt, że wyznaczenie trasy może być niemożliwe. Co jeśli nigdzie indziej część mojego DNA nie została zarejestrowana? Albo okaże się, że moi przodkowie pochodzili z nieciekawego rejonu świata? Czy wtedy biuro podróży na siłę będzie próbowało wcisnąć mi atrakcje, które wcale nie są związane ze mną? 
Przyznam, że z początku byłem pozytywnie nastawiony na informację o usłudze DNA Unwrapped. Jednak im dłużej o tym myślę, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jest to tylko kolejny chwyt marketingowy. Konsumenci są coraz bardziej wymagający, a biura podróży nie potrafią już wymyślić ciekawych wycieczek. Stąd pomysł na stworzenie takiej oferty. W końcu każdy z nas choć raz w życiu zastanawiał się, czy ma w swoim drzewie genealogicznym jakąś sławną osobę lub zastanawiał się po prostu jakich przodków ma? Myślę, że wiele osób może skusić się na taką nowość. Być może nawet jeden (lub więcej) z czytelników EkstraMisji. Jeśli i tobie zaświtał ten pomysł w głowie, pamiętaj – to może być tylko kolejny haczyk, na który biura podróży próbują złowić naiwnego klienta. A jeśli skorzystasz kiedyś z takiej oferty, koniecznie napisz jak było?
Zapraszam również do pisania swoich opinii o tym nietypowym pomyśle. Skorzystałbyś czy raczej wolelibyś na własną rękę poszukać informacji o swoich przodkach? Pisz w komentarzach pod artykułem. Dodatkowo zachęcam do polubienia profili EkstraMisji na portalach: Facebooku, Twitterze, Instagramie, Google+.
Przypominam również, że zbliżają się dwie większe wyprawy EkstraMisji i że możesz je wesprzeć dzięki programowi Patronite do czego szczególnie zachęcam. 

Obserwuj mnie na:
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram