Okazuje się, że pieniądze nie rosną na drzewie, a podróżować się chce. Więc co zrobić, by pogodzić pracę z chęcią zwiedzenia świata? Wystarczy wybrać jeden z najbardziej ruchliwych zawodów świata.
Wczoraj, kiedy wracałem tramwajem po pracy do domu, wpadło mi w ucho kilka zdań, które pewien mężczyzna powiedział w czasie rozmowy telefonicznej. Szczególnie zapadło mi w pamięci to stwierdzenie: „Co z tego, że zarabiam dobrze, skoro na nic nie mam czasu? Jadę o 6.00 do pracy, wracam po 22.00. I kolejny dzień to samo.” To skłoniło mnie, by napisać o zawodach, które pogodzą podróżowanie z pracą – czyli dwie rzeczy, które chyba większość czytelników EkstraMisji stara się połączyć. Oto moich pięć propozycji. 
1. Instruktor sportowy

Wbrew opiniom, nie jest to praca tylko i wyłącznie sezonowa. Jeśli jesteś instruktorem nurkowania czy windsurfingu możesz wyjechać nad Morza Śródziemne czy jakiekolwiek inne większe skupiska wodne na świecie i z powodzeniem znaleźć pracę. To samo tyczy się sportów zimowych. W końcu i tutaj potrzebne są osoby, które wprowadzą początkujących w którąś z białych dyscyplin.
Instruktorzy z powodzeniem mogą wybrać różne sporty by mieć pracę przez cały rok albo wybrać jedno miejsce, gdzie klientów nie zabraknie przez dwanaście kolejnych miesięcy. 
2. Nauczyciel języka

Zauważyłem, że w świecie podróżniczym bycie nauczycielem jakiegoś języka jest bardzo często wykonywanym zawodem. Choć może uczenie dzieci i robienie kartkówek nie brzmi jak spełnienie marzeń, to już robienie tego samego w jakimś egzotycznym kraju może nęcić. Szczególnie poszukiwani są nauczyciele najpopularniejszych języków, a w szczególności angielskiego. Dlatego jeśli masz go w małym palcu, to nie czekaj, tylko wyrób odpowiednie certyfikaty i podbij świat. 
3. Grafik komputerowy

To, że komputery zastępują ludzi to fakt i nie ma co zaprzeczać. Jednak nadal w cenie jest odrobina człowieczeństwa, wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia. A że wszystko co nas otacza to w dużej mierze reklamy różnych produktów, to warto wskoczyć w ten nurt konsumpcjonizmu, ale w trochę innej roli. W końcu ktoś billboard z plakatem uwielbionego przez setki ludzi jogurtu musiał zaprojektować. To samo tyczy się wszelkich ilustracji, animowanych filmów czy odzieży. Jeśli posiadasz wyobraźnię i dostęp do przyzwoitego technicznie komputera, to ta praca jest dla ciebie. Oczywiście trudno jest się przebić przez naprawdę sporą konkurencję, ale nikt nie powiedział, że masz od razu projektować efekty specjalne do kolejnych Gwiezdnych Wojen. Warto zacząć od małych zleceń i powoli zdobywać doświadczenie. Szczególnie, że możesz pracować gdziekolwiek tylko zapragniesz.
4. Stewardes/a

Praca marzeń. Przynajmniej tak wygląda, kiedy patrzy się na nią z boku. Jednak jeśli nie straszne są ci częste zmiany czasu, użeranie z podpitymi pasażerami czy brak wolnych świąt i weekendów, to szybko się rekrutuj do którejś linii lotniczej. W zamian dostajesz możliwość budzenia się codziennie na innym kontynencie, brak monotonii i co tu ukrywać – dosyć duże zarobki (oczywiście jeśli pracujesz dla dużych). Oczywiście najlepiej trafiać na loty typu „layover”, gdzie po kilkunastogodzinnym locie masz możliwość regeneracji – nawet kilkudniowej – w którymś z ciekawych krajów. Rzecz jasna na koszt pracodawcy. Kusi, prawda?
5. Pilot wycieczek

Nie jest to praca łatwa. Wbrew temu co widać na wycieczce, kiedy przewodnik opowiada o jakimś miejscu, w głowie ma miliony spraw do przemyślenia, a później do załatwienia. Bo w końcu każdemu trzeba dogodzić, grupę przypilnować, zadbać, oprowadzić. Jednak tą odpowiedzialność, jaka ciąży na pilocie wycieczek rekompensują kraje, które sam zobaczy. I choć wielu pracujących w tym zawodzie uważa, że bardziej zaliczają te kraje niż je faktycznie poznają, to zawsze lepsze to niż nic. W końcu są tam, gdzie być może nie mogli by być, gdyby nie taka praca.
Propozycje się podobają? Mam nadzieję, że tak. Teraz czas na twoją opinię. Jeśli uważasz, że gdzieś się mylę, czegoś nie dopowiedziałem albo plotę głupoty – napisz. Spodobała się perspektywa pracy w którymś zawodzie – napisz. Wszelkie komentarze czytam, staram się przyswoić i później na nie odpowiedzieć.
Zapraszam również, do wspierania mojej działalności na Patronite. Szczególnie, że pewna wyprawa jest właśnie przygotowywana, a do jej realizacji potrzebne są fundusze. Z góry dzięki!

Obserwuj mnie na:
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram