Wakacje co tydzień? I to na dodatek za każdym razem w innym miejscu? Kto by tego nie chciał? Poniżej piszę o książce, która zmieniła mój sposób patrzenia na świat podróży samolotami.


Nigdy nie wierzyłem w te sławne 29 złotych za lot do Londynu albo Paryża. Na reklamy tanich linii lotniczych patrzyłem raczej z rezerwą. Przecież nie może być tak tanio, skoro mówimy o SAMOLOCIE. Nawet małe maszyny Ryanair czy Wizzair muszą mieć personel, zatankować i trzeba opłacić lotnisko by móc wylądować. To wszystko kosztuje. Ale okazuje się, że stereotypowe patrzenie na podniebne podróże to już dawno legenda – choć powtarzana niczym mantra przez domorosłych znawców tematu, którzy z samolotami mają niewiele wspólnego.

Mój tok rozumowania i pojmowania niektórych zjawisk ekonomicznych w branży turystycznej zmienił się za sprawą mojego imiennika – Jakuba Porady. Choć kojarzyłem tego dziennikarza z telewizji, to nigdy nie zagłębiałem się w jego postać by wiedzieć czym dokładnie się zajmuje. A okazuje się, że ma on sporo wspólnego z podróżami. Prowadził na antenie TVN program, w którym udowadniał widzom, że mogą sobie pozwolić na wypady do europejskich miast co tydzień. I to na dodatek kosztem jednego przejazdu taksówką po Warszawie czy w relacji Warszawa – Kraków. Wielu pukało się w głowę twierdząc, że to niemożliwe, jednak on skutecznie zamykał im usta każdym kolejnym odcinkiem. Raz pojechał do stolicy Wielkiej Brytanii za 38 złotych w dwie strony, by skorzystać ze zgromadzonych tam darmowych atrakcji (w tym wielu muzeów czy galerii). W innym odcinku wybrał się do Brukseli, by posmakować belgijskiego piwa, które podobno jest jednym z najlepszych na świecie. Wydał na podróż w obie strony znów mniej niż 40 złotych. Osobiście nigdy nie widziałem żadnego z tych odcinków, ale to nie problem. Jakub Porada wydał bowiem książkę, gdzie opisuje właśnie te wszystkie miejsca, które widzowie mogli oglądać na ekranie swoich telewizorów. I trzeba przyznać, że robi to dobrze.

„Porada da radę. Tanie latanie.” to kompendium wiedzy zarówno dla początkujących, ale również ci bardziej doświadczeni znajdą tutaj wiele inspiracji. Książka wciąga i może się okazać, że po godzinie czy dwóch dotrzesz do ostatniej strony. Jednak nie o to chodzi, by otworzyć ją, przeczytać i odłożyć na półkę. Musisz wyciągnąć z niej maksimum informacji. A ich jest naprawdę dużo. Książka Porady to nie tyle przewodnik po miejscach, które autor odwiedził w towarzystwie kamery. Jest to raczej zbiór jasno określonych zadań, które musisz wypełnić, by znaleźć tanie połączenie i móc sobie pozwolić na podróż. Dowiesz się jak korzystać z wyszukiwarek lotów by nie przepłacić, skąd brać informacje o danym miejscu czy do którego newslettera się zapisać by łapać okazje. Znajdziesz też wiadomości o owianym złą sławą transporcie między lotniskami a docelowymi miastami i o tym, jak unikać horrendalnych opłat za ich skorzystanie. Poznasz sposoby taniego podróżowania po stolicach europejskich ale też w tych mniejszych lokacjach.

Co podoba mi się najbardziej, to maksimum wiedzy na temat podróży w dane miejsce. Nie lubię zbytnio przydługich wywodów podróżujących pisarzy, którzy opisują po kolei, minuta po minucie wszystkie spotkane przygody albo – co gorsze – ich brak. Jakub Porada skupia się na tym, by czytelnik mógł otworzyć książkę w interesującym go miejscu i być poprowadzonym niemal za rękę podczas kupowania biletu na lot, autobus z lotniska czy w czasie znajdywania taniego posiłku. A tego swoją drogą jest dosyć sporo, bo cała ekipa Porady lubi sobie dobrze zjeść w przerwie między kręceniem odcinka. Po każdym rozdziale autor podsumowuje wyjazd wypisując jego zalety i wady, a także przedstawia rozpiskę cen podstawowych artykułów spożywczych czy za usługi. Jest to oczywiście poglądowa lista i zawsze należy sprawdzić ich aktualność, gdyż książka była wydana w 2014 roku i od tamtej pory wiele się mogło zmienić.
To, czego na pewno się w „Porada da radę.” nie znajdzie, to super tanie noclegi czy miejsca typu bar mleczny. Jednak zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy Warszawy mają zupełnie inny poziom cenowy i dla nich pokój za 100 złotych i obiad za 40 złotych to niebywałe okazje. Dlatego pod tym względem byłem trochę zawiedziony. Ale co tu ukrywać – Jakub Porada pisze o tanim lataniu, a nie jak nie wydać na sam pobyt zbyt dużo. Pomimo tego niewielkiego minusu – który oczywiście w oczach innych będzie mało istotny – polecam stuprocentowo niniejszą książkę. Jest to zbiór inspiracji i posiada wielkie pokłady pozytywnej energii, które powodują, że chce się już siedzieć na pokładzie któregoś z samolotów.

Zachęcam do zostawienia komentarza poniżej lub na facebook’owym, twitter’owym, google’owskim czy instagram’owym fanpage’u. Jeśli czujecie, że chcielibyście wspomóc EkstraMisję, zapraszam do poznania możliwości w zakładce „Patronat”

Obserwuj mnie na:
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram