„Zbliżają się wakacje” – to zdanie gości na ustach coraz większej ilości ludzi. O ile jeszcze tego nie zrobiliście, to nadszedł czas by zaplanować te wyczekiwane kilka dni w roku. A ja mam dla was świetny pomysł na spędzenie choćby pięciu dni poza domem w ramach nawet najkrótszego urlopu. Eurotrip pociągiem.


Znajdą się zapewne osoby, które zarzucą mi, że taka podroż jest dosyć kosztowna. Jednak mając do wyboru dwa tygodnie leżenia plackiem na plaży gdzieś w Chorwacji czy Bułgarii a zobaczenie kawałka Europy za tę samą cenę, ja raczej nie mam dylematu. Szczególnie, kiedy zagłębimy się w temat programu InterRail.
InterRail jest międzynarodowym biletem przeznaczonym dla mieszkańców Europy. Umożliwia on podróżowanie po krajach Starego Kontynentu.W ramach InterRail mamy do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest możliwość jazdy pociągami przez dowolną ilość państw. Z kolei druga opcja pozwala na podróż tylko po jednym z wybranym przez nas kraju.

Decydując się na zwiedzenie tylko jednego kraju otrzymujemy bilet na 3,4,6 lub 8 dni, które możemy wykorzystać przez cały miesiąc.
Wybierając opcję przejazdu przez kilka państw ważność naszego biletu przedstawia się następująco:
– 5 dni do wykorzystania w ciągu 15 dni;
– 7 dni do wykorzystania w ciągu miesiąca;
– 10 dni do wykorzystania w ciągu miesiąca;
– 15 dni do wykorzystania w ciągu miesiąca.
Istnieje jeszcze opcja typu „continuous” gdzie nie mamy ograniczenia czasowego, gdzie podróżować możemy nawet cały miesiąc.

Dotychczas niemożliwe było korzystanie z InterRail na terenie własnego kraju. Jednak to się zmieniło, gdyż kupując bilet globalny mamy możliwość jednorazowo przejechać z wybranej stacji do granic państwa, lotniska lub portu. Warunkiem jest by przejazd ten odbył się w ciągu jednego dnia i był honorowany przez uczestników przewoźników uczestniczących w programie. Istnieje również możliwość powrotu do miejsca zamieszkania, na podobnych warunkach.

InterRail to nie tylko pociągi. Otwiera on przed nami drzwi hoteli, gdzie otrzymamy zniżkę przy okazaniu biletu. Możemy również korzystać z tańszych wejściówek. Do każdego biletu otrzymamy przewodnik i mapę, a wysyłając odpowiednio wypełniony formularz (za darmo) otrzymamy dodatkowy upominek. Co ciekawe bilet można zakupić w różnych opcjach cenowych uwzględniających rabaty dla młodzieży czy seniorów oraz biorąc pod uwagę naszą podróż 1 lub 2 klasą. Dodatkowo w ramach biletu, osoba dorosła może zabrać dwoje dzieci do lat 12. Warto zaznaczyć, że cena bilet InterRail nie obejmuje ceny miejscówek, kuszetek czy posiłków. Jeśli planujemy wyruszyć z Polski, rezerwacji możemy dokonać w kasach międzynarodowych PKP Intercity lub na stronie www.interrail.eu. najwcześniej na dwa miesiące przed planowaną podróżą, choć niektórzy przewoźnicy mogą przyśpieszyć ten okres do 11 miesięcy.

Rzeczywistym problemem dla budżetowych turystów jest cena, która zaczyna się od około 700 zł i rośnie wraz z kolejnymi opcjami. Jednak biorąc pod uwagę wszelkie zniżki, które otrzymamy w zamian, wydaje się to niekoniecznie duża cena. Oczywiście o wiele taniej byłoby podróżować po tych samych krajach autostopem, ale InterRail to z pewnością opcja pewniejsza, szybsza i czasami wygodniejsza. Kto wie, może podróż pociągiem okaże się niezapomnianym doświadczeniem, które zmieni nasze życie? Moim zdaniem warto pomyśleć nad taką formą spędzenia wakacyjnego urlopu lub najdłuższej przerwy międzysemestralnej tegorocznych maturzystów.

Dzięki za przeczytanie tego artykułu. Nie zapomnijcie udostępnić go znajomym. Zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku, Twitterze lub Google+.