Artykuł dla jednych będzie nudny i oklepany. Dla innych może stanowić bazę do własnych eksperymentów. Tak czy inaczej, warto wiedzieć co nawet w prowizorycznej apteczce powinno się znaleźć.


Zanim jednak zaczniesz czytać o zawartości apteczki, pamiętaj, że nawet jeśli jest najlepiej wyposażona, nie czyni z ciebie absolwenta medycyny z kilkunastoletnim doświadczeniem. Akcesoria medyczne mają pomóc ci w zatamowaniu krwawienia, usztywnieniu złamań bądź przemyciu zadrapań. W przypadku cięższych ran udziel pierwszej pomocy, a następnie możliwie jak najszybciej wezwij profesjonalną pomoc.

Jeśli planujesz kilometrowe wędrówki, biwakujesz na odludziu bądź jedziesz rowerem do innego miasta, warto byś miał w plecaku apteczkę. Nie powinna być ona zbyt ciężka, nie potrzebujesz przecież defibrylatora bądź pełnego zestawu do RKO. Jednak w środku musi znaleźć się kilka niezbędnych rzeczy.
Z czego na pewno nie powinieneś rezygnować:
1. Pojedyncze plastry lub opatrunek w firmie rulonu;
2. Wata;
3. Antyseptyczne kompresy z gazy (do dezynfekowania);
4. Sterylne kompresy (do opatrywania ran);
5. Zwykły bandaż (do bandażowania ran);
6. Bandaż elastyczny (do bandażowania rąk i nóg, szczególnie przy zwichnięciach);
7. Plastry na pęcherze;
8. Nożyczki;
9. Agrafki bądź specjalne pazurki do mocowania bandaży;
10. Trójkątna chusta (do przygotowania temblaka);
11. Pęseta (do usuwania żądeł owadów i drzazg);
12. Środek do dezynfekcji.
Dodatkowo zestaw medykamentów, które mogą się przydać:
1. Środki przeciwbólowe (ból głowy, itp.);
2. Środki na bóle żołądka, biegunkę i zaparcia;
3. Krem do opalania;
4. Maść cynkowa (do łagodzenia skutków poparzeń słonecznych);
5. Pomadka ochronna do ust;
6. Maść na podrażnienia skóry;
7. Krople do oczu (szczególnie przydatne przy dostaniu się różnych okruchów itp.);
8. Maść na stłuczenia lub zwichnięcia.
Coś z czego możesz zrezygnować, choć jeśli masz miejsce to można dopakować:
1. Sterylna taśma (zastąpi szwy przy głębokich ranach);
2. Aerozol na komary i kleszcze. 
Zapisz również numery telefonów alarmowych bądź zapamiętaj ten jeden: 112. Pamiętaj jednak, że dzwoniąc na niego możesz usłyszeć w słuchawce dyspozytora, który pracuje na pogotowiu w miejscowości 50 km dalej. I często zdarza się, że nie znają tak topografii twojego miasta lub jakiejś okolicy, jak służby, które w tym konkretnie terenie pracują. Dlatego, jeśli wybierasz się w góry, warto zapisać numer do TOPR lub GOPR. Nad morzem lub jeziorami działają ratownicy WOPR. Pomiędzy tymi głównymi miejscami, musisz liczyć na policję, pogotowie i straż pożarną. A zdarza się, że na dyspozytorniach pracują prawdziwe betony. Wiem co mówię, bo z kilkoma miałem wątpliwą przyjemność rozmawiać.
Nieodłącznym elementem staje się również zestaw leków, które musisz regularnie przyjmować. W przypadku alergii na różne pokarmy bądź rzeczy warto zabrać ze sobą też leki na stuki uczuleń. Ostatnio popularne stały się ekspresowe zastrzyki z adrenaliną, które osoby uczulone na chociażby jad os noszą przy sobie. Z tym, że w przypadku takiego użądlenia samodzielne zaaplikowanie staje się nierzadko niemożliwe. Dlatego, jeśli cierpisz na podobne przypadłości związane z uczuleniem, uprzedź swoich kompanów w podróży o takiej ewentualności. Wskaż im miejsce przechowywania zastrzyku i wyznaczcie kogoś, kto w przypadku zagrożenia ci go zaaplikuje. Takie rozdzielenie zadań i nawet teoretyczne omówienie procedury potrafi czasami uratować życie. Nie trzeba wstydzić się swoich niedoskonałości, szczególnie, jeśli na szali znajduje się możliwość przeżycia. 
Czas na odrobinę lifehacków.
1. Do transportowania zestawu aptecznego nie potrzebujesz specjalnych toreb lub pojemników, choć dzisiaj można już kupić bardzo mobilne wersje apteczek, które mieszczą się w kieszeniach. Należy jednak pamiętać, że jeśli coś jest pomniejszone, to zapewne nie starczy na długo. Saszetki 10×5 cm raczej nie pomieszczą tych najbardziej podstawowych rzeczy. Możesz użyć plastikowego pojemnika na śniadanie, bądź większej kosmetyczki. Nierzadko zdarzają się fajnie poizolowane lub powleczone nieprzemakalną tkaniną torebeczki. Nadają się wręcz wyśmienicie. Sam korzystam z kosmetyczki, w której doszyłem tylko kilka gumeczek krawieckich. Dzięki temu mogę poukładać wszystko na swoich miejscach i przy otwarciu jej, nie wyleci mi połowa rzeczy. Inspirowałem się profesjonalnymi apteczkami, gdzie takie gumki trzymają nożyczki, bądź bandaże tak jak w piórniku. Spisuje się idealnie.
2. Przemyśl przelanie płynnych medykamentów ze szklanych buteleczek do plastikowych odpowiedników. Choć teraz rzadko zdarza się, że leki nie są dostępne w opakowaniach elastycznych, to te robione na zamówienie niestety pakowane są właśnie w szkło. Można plastikowe buteleczki zamówić na Allegro, kupić w sklepie bądź wykorzystać te po zużytych lekach. Oczywiście nie zapomnij wyczyścić ich przed przelaniem nowych porcji. Fajnie spisują się te buteleczki przeznaczone na podróż samolotem. Dzięki temu będziesz mógł je też zabrać na pokład bez konieczności wyrzucania przy bramkach.
3. Jeśli bandaże kupiłeś w papierowych opakowaniach, spakuj je do foliowych woreczków. Podczas przeprawiania się przez rzekę, możesz przecież wpaść do wody, a wtedy zawartość apteczki raczej nie będzie się już nadawała do pomocy.
4. Bandaże elastyczne nie są jednorazowe. Wszystko, co nie miało styczności z wydzielinami kolegi lub koleżanki, ty na taką skórę też możesz założyć. Oczywiście wszelkie plamy krwi i wymiocin lepiej nie zapierać, tylko od razu bandaż wyrzucić. Rzecz jasna osoby z najbliższego otoczenia zbytnio się nie przejmą pobrudzonym bandażem. Mój bandaż elastyczny ma już kilka ładnych lat i dalej spełnia swe zadanie, choć nie jest już tak biały jak na początku. Nie radzę jednak używać tych samych bandaży z obcymi ludźmi. Szczególnie, jeśli wchodzi w grę opatrywanie ran.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Obserwuj nas na: