W życiu zdarzają się różne sytuacje i trzeba być na nie przygotowanym. Miej oczy otwarte – wtedy przeżyjesz!Wychodząc z domu, czy to w celu dotarcia do pracy, czy rozpoczynając tym samym daleką wyprawę zawsze należy wziąć pod uwagę różne scenariusze i umieć w nich się odnaleźć. Ba, będąc w domu z pewnością nie raz zdarzyło ci się coś, co wykraczało poza rutynę. Musiałeś wtedy znaleźć rozwiązanie problemu, nawet jeśli chodziło o brak cukru do popołudniowej herbaty. Zabrzmi to może dziwnie, ale survival to nie tylko jedzenie larw albo ogrzewanie się wnętrznościami zabitego zwierzęcia. To też codzienne zapinanie pasów podczas jazdy samochodem, rozglądanie się przed przejściem przez jezdnię czy gaszeniem świecy przed pójściem spać.
Każdego dnia, choć się nad tym specjalnie nie zastanawiamy, chronimy swoje życie. Jednak znając sztukę przetrwania będziesz wiedział co zrobić, aby przeżyć, kiedy zostaniesz pozbawiony codzienności, kiedy znajdziesz się w miejscu nieznanym albo to, co dotychczas znałeś ulegnie przemianie na skutek działalności przyrody bądź samego człowieka. Każdy, niezależnie od wieku czy doświadczenia może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał podejmować decyzje, które uratują mu życie lub je zakończą. I nie możesz powiedzieć, że ciebie to nie dotyczy – w końcu podróżujesz autobusami, samolotami, zdarza się ci popływać łódką, czasami też wyskoczysz w góry lub pojedziesz na wakacje w jakieś egzotyczne miejsce. Dosłownie w każdym z tych miejsc możesz zakończyć swoje życie…

Survival. To sztuka przeżycia. Nawet jeśli posiadasz super plecak awaryjny z ekwipunkiem, którego pozazdrościłby ci niejeden sklep turystyczny, to i tak będzie to tylko dodatek. Najważniejsze, żeby wiedzieć jak żyć zgodnie z tym, co daje sama natura. Jak wykorzystać przyrodę albo środowisko w którym się znaleźliśmy. W survivalu nie chodzi o to, żeby jak najdłużej przetrwać w terenie, zadomowić się w nim, ale żeby jak najszybciej dostać się do cywilizacji, zwrócić na siebie uwagę ratowników. Musisz wiedzieć, jak nie doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a jeśli już do tego dojdzie – jak skutecznie się leczyć. I w końcu musisz poznać działanie psychiki, aby nie była ona przeszkodą w podejmowaniu działań, które skutkować będą uratowaniem ci życia. Pamiętaj: brak ekwipunku to nie katastrofa. Największym problemem jest brak doświadczenia i umiejętności do przetrwania. 
Niniejszym tekstem otwieram serię artykułów, tak teoretycznych jak i praktycznych na temat podstaw przetrwania. Nie twierdzę, że po zakończeniu czytania wszystkich wpisów w tym dziale będziesz mógł przejść las deszczowy wyposażony jedynie w nóż. Survival to sztuka zachowania życia, a nie gotowy przewodnik po każdej trasie. Praktyka czyni mistrzem, jak mówi stare przysłowie. Tak więc, jeśli dostatecznie dużo razy zawiążesz węzły ratownicze albo będziesz umiał w kilka sekund rozpalić ognisko w czasie deszczu, to będzie dobra podstawa do uratowania sobie i innym życia lub po prostu zadbanie o komfort. Ćwicz i rozwijaj się w każdym możliwym kierunku, a to z pewnością zaprocentuje.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Obserwuj nas na: