Najpierw ją widzimy. Później słyszymy. Na samym końcu czujemy. Burza. Jak się zachować i czy da się ją przewidzieć?Zanim burza na dobre rozpęta się na niebie, przyroda wysyła nam wyraźne znaki, które, jeśli tylko chcemy możemy łatwo zaobserwować. Czy da się przewidzieć burzę? Jasne, że tak! Tuż przed burzą chmary owadów latają nisko nad ziemią. Racja, nie tak łatwo je zauważyć, ale inne skrzydlate wytwory natury z pewnością da się zobaczyć gołym okiem. Ptaki, podobnie jak owady latają nisko nad ziemią. Żywią się tymi samymi owadami, które przed burzą zaniżają loty, więc i ptaki są zmuszone do skorygowania wysokości.
Innym zwierzęciem, które możesz zobaczyć, jest ślimak. Ślimaki wyczuwają rosnącą wilgotność powietrza, więc wychodzą z kryjówek. Podobnymi naturalnymi kontrolkami pogody są pająki, które skracają swoje nici na których wiszą. Przed burzą pszczoły wracają do ula, a są przy tym bardzo agresywne, jeśli ktoś im próbuje przeszkodzić. Dlatego przed burzą częściej zdarza się żądlenie przez owady. Jeśli dopiero planujesz wyjście, a jesteś samodzielną i silną kobietą, poobserwuj przez chwilę swojego kota. Pomimo tego, że w moim mniemaniu czyszczą się na okrągło, przed burzą robią to jeszcze dłużej, szczególnie za uszami.
Jadąc rowerem przez pola przy wioskach, szukaj wzrokiem krów. Jeśli chodzą z podniesionymi ogonami, to z pewnością będzie wkrótce padać. Polecam patrzeć na bydło, ponieważ uciekające do lasu i szukające tam schronienia przed deszczem zające o wiele trudniej zobaczyć. Tak czy inaczej, uciekną nawet jeśli zapowiada się 30 stopni na plusie i bezchmurne niebo. Taka ich natura.
Są to autentyczne sposoby przepowiadania pogody. Od wieków ludzie uważają zwierzęta za mobilne i naturalne barometry. Swego czasu często łapano również żaby, które następnie umieszczano w słoikach do połowy wypełnionych wodą. Żaby miały możliwość wspinania się ponad taflę wody po małej drabince. Jeśli człowiek zaobserwował jej wspinaczkę, znaczyło to, że pogoda ulegnie pogorszeniu. Jeśli siedziała w wodzie, można było zakładać kąpielówki i biec nad wodę. Ku uciesze żab, zaniechano tych dziwnych praktyk i postanowiono kupić sobie barometry z fabryki.
Kiedy już wiemy, że burza nadciąga, bo zaobserwowaliśmy 90% wszystkich wskazówek, a ponadto na niebie kłębią się czarne chmury warto coś z tym faktem zrobić. Nie chowaj się pod drzewo. To niezbyt dobre, ponieważ drzewa, jak zresztą wszystko co wysokie, przyciągają pioruny. Nie wybieraj również stogów siada na skraju lasów, chat z blaszanymi dachami (i ścianami), stalowych mostów, wejść do jaskiń bądź stacji transformatorowych. Przed burzą lepiej uciekać rozważnie. Unikaj płotów z drutem kolczastym i nie zatrzymuj się pod słupami wysokiego napięcia (tego niskiego też). Kiedy burza zaskoczy cię na terenach mokrych, tj. bagnach, stawach, na brzegach rzek czy wodospadach przedostań się na bardziej suchy teren. Najgorzej jest być zaskoczonym na szczytach gór, graniach czy halach.
W chwili, gdy rozpęta się piekło, a ty nie możesz znaleźć innego schronienia, usiądź lub połóż się na ziemi, schowaj głowę i złącz nogi. Kiedy w pobliżu uderzy piorun złączone kończyny nie będą tak skłonne do przewodzenia prądu. Jeśli na twojej drodze zobaczysz zerwaną linię wysokiego napięcia, stań ze złączonymi nogami i przesuwaj się do przodu starając się nie odrywać nóg od ziemi. Oczywiście omiń linię i zawiadom odpowiednie służby.
Można sprawdzić czy burza się przybliża czy oddala przy pomocy prostego doświadczenia. Policz ile sekund mija pomiędzy błyskiem a grzmotem. Liczbę tę podziel przez trzy. Otrzymasz wtedy odległość w kilometrach. Wiadomo jednak, że liczba ta dotyczy odległości w linii prostej, więc będziesz wiedział jak daleko od ciebie miało miejsce wyładowanie w chmurach, a nie na konkretnym terenie. Co ciekawe, metody tej używają fotografowie, którzy zajmują się uwiecznianiem burz. Z tym, że oni liczą czas pomiędzy kolejnymi błyskami. I tak, jeśli ilość sekund od kolejnego pioruna zmniejsza się, wtedy wiedzą jak długi czas mają na rozstawienie sprzętu i jaki czas naświetlania wybrać. Kiedy burza się przetoczy mogą określić czy uda się złapać jeszcze jakiś piorun. 
Mam nadzieję, że artykuł się spodobał. Zapraszam do śledzenia strony, kanału na YT oraz Twittera. 


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Obserwuj nas na: